ZTE Grand X Max is a fair quality phone, counting with a 1.2 GHz Quad-Core CPU, a 6" multi-touch display, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 1 mega-pixels front-facing camera.
The ZTE Grand X Max is a very compact cellphone, taking into account that it features a 6 inches screen and it's only 6.38 inches long and 3.27 inches wide. This cellphone is very thin and stilized, with a thickness of just 0.31". ZTE made this phoneavailable just in black color. This phone is much lighter than what you expect from a device this size.
ZTE decided to power this cellphone using a Qualcomm Snapdragon 200 8212 chip, including a very fast 1200 megahertz Quad-Core CPU with only 1 GB RAM which is a little bit poor for a device this powerful. Collaborating with graphic intensive tasks, the ZTE Grand X Max also counts with an Adreno 302 graphics processing unit clocking at 400 megahertz. This phone comes with an 8 GB quite big internal storage and an SD memory card expansion slot, enough to store a couple hundred applications and games without worrying about space.
The ZTE Grand X Max includes a good looking 1280 x 720 (HD) 6-inches display, giving this cellphone a very nice graphic quality.
The ZTE Grand X Max is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 1 mega-pixels front facing camera. The ZTE Grand X Max also captures videos in HD 1280x720. The camera also features a few good features: auto-focus, flash, face detection shooting and geo tagging.
This device features a 3200 mAh long lasting Li-Ion non-replaceable battery, enough to provide the ZTE Grand X Max with an incredible battery duration. ZTE reports a 860 hs stand by time and a 6.5 hs talk time for this phone. An issue to evaluate is that the ZTE Grand X Max's battery is non-removable so you can't buy a new battery when it begins to last shorter, though with such a huge battery size you will probably discard this cellphone before it happens.
This device has wifi capability (although it can't be shared with other devices as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) connection type, which is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and the fastest 3G data connection, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone works with a Micro SIM card for GSM services.
This cellphone also includes a few nice features like Bluetooth (4.0) and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The ZTE Grand X Max is very overpriced considering it is priced 169 dollars, and many similar cellphones cost much less than that. If you are looking for a cellphone to play games or need a cellphone to mostly use social networks, you will probably love this device. When you buy this cellphone you also receive USB charger/cable and Battery.
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Blue)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A7s 2020 (64GB, 2GB) 6.5", 16MP Triple Camera, 4000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Product code: | Z787 |
| Dimensions: | 6.38 x 3.27 x 0.31 inchesMetric16.21 x 8.31 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 6.06 ouncesMetric171.8 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Accessories: | Battery, USB charger/cable |
| Price: | $ 169.00 |
Display | |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 8212 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 302 (400 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3200 mAh |
| Stand-by Time: | 860 hours |
| Talk Time: | 6.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.