ZTE Grand X Pro is a decently made phone, which features a medium sized 4.5" multi-touch screen, a 1.2 GHz Dual-Core processing unit, an 8 megapixels back camera and a 0.3 megapixels front side camera. That's everything we have to say? Not at all, it's just the beginning of this extreme review.
ZTE decided to design the ZTE Grand X Pro using a MediaTek MT6577T system chip, which holds a fast 1.2 GHz Dual-Core CPU and 1 GB RAM. Handling graphic calculations, it also has a 200 MHz PowerVR SGX531 GPU. This device counts with a decent 4 GB internal memory, which is fine having that it also has an SD card slot to store songs, photos and videos.
ZTE made this cellphone in many different color variations: black, yellow, blue and red. It seems like ZTE didn't care much about the weight in this 5.15 oz cellphone. This cellphone is a compact device, taking into consideration it has a 4.5 inches screen and it is just 5.22 inches long and 2.54" wide. The ZTE Grand X Pro has an inspired design, with a thickness of just 0.37".
The ZTE Grand X Pro has an amazing 1280 x 720 (HD) 4.5-inches screen, giving this device a delightful graphical experience. Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This cellphone features wi-fi capability (which it can share with other devices around, as a mobile hotspot) and fast 3G connectivity, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card to use GSM services.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. Its back facing camera lens has an aperture of F2.8 so it's quite hard to take nice pictures in low-light conditions. It is also able to capture videos in 1280x720 (HD) at 30 frames per second. Additionally, this phone's camera also has a few nice characteristics like auto-focus, flash and geo tagging.
This phone also features a couple of useful features such as Bluetooth (4.0) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone uses a mid sized 2000 mAh Li-Ion removable battery, which is not really enough for a demanding device like this. According to ZTE, this cellphone has an aproximate stand by time of 500 hours and a talk time of 11.3 hours.
This cellphone is really overvalued considering it is sold for 155 dollars, and some similar phones cost a lot less than that. This phone is very appropiate if you are looking for a cellphone to mainly use social networks and internet browsing.
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Product code: | V985 |
| Dimensions: | 5.22 x 2.54 x 0.37 inchesMetric13.26 x 6.45 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.15 ouncesMetric146 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Red and Yellow |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 326 pixels per inchMetric128.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6577T |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX531 (200 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 500 hours |
| Talk Time: | 11.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.80 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.