ARCHOS 70 Internet Tablet is a low-end Android device, coming with a pretty large 7-inches screen, a 0.3 MP front-facing camera and a good 1 GHz processor. Let's take a better look at what this tablet device offers to us.
The ARCHOS 70 Internet Tablet comes with a quite powerful processing unit running at 1000 megahertz. A nice point of the ARCHOS 70 Internet Tablet is the 8 GB quite big internal storage and a slot for an external memory card, allowing you to store hundreds of applications and games without any problem.
This tablet is a bit thick compared to today's devices, with its 0.55" thickness. This tablet is a very compact tablet device, taking into account that it features a 7" screen and it has just 7.91 inches long and 4.49 inches wide. The ARCHOS 70 Internet Tablet is a bit heavy comparing to other portable tablets , weighting 14.11 oz. Archos is offering this tablet in black color.
Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This tablet features wi-fi capability (but it can't share it with other devices as a mobile hotspot). The ARCHOS 70 Internet Tablet doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM connections.
This tablet has only a 0.3 megapixels front facing camera.
The ARCHOS 70 Internet Tablet also comes with Bluetooth (enables communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), and Accelerometer.
This tablet is priced around 685 dollars, which is a very high price for a device this level.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 7.91 x 4.49 x 0.55 inchesMetric20.09 x 11.4 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 14.11 ouncesMetric400.01 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 685.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A8 (Single-Core 1000 MHz) |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
Camera | |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.