ARCHOS 90 Neon is an outdated Android device, with a high speed Quad-Core processor ticking at 1400 megahertz and a large 9" touch-screen.
Archos equipped this tablet with a great 1.4 gigahertz Quad-Core processor and only 1 GB of RAM memory which is a bit poor for a tablet of this level. Graphic calculations usually consume lots of processing time, so this device has an extra 500 megahertz ARM Mali-400 graphic processing unit to take care of them, leaving the processor free for other tasks. The ARCHOS 90 Neon counts with an 8 GB interesting internal storage and a slot for SD memory cards, allowing the user to store a couple hundred applications without any problem.
Archos didn't seem to put much effort to reduce weight in this 16.93 ounces tablet. This device is a compact device, considering it features a 9 inches display and it only has 9.41 inches long. This tablet's thickness (0.46 inches) is a bit far from nowadays standards, but it still feels quite comfortable in the hand.
This device includes a low level 9-inches screen with a 480 x 800 resolution, which makes all photos and movies look like low resolution media.
This device offers WiFi connectivity (although it can't provide it to other devices around, as a mobile hotspot). The ARCHOS 90 Neon doesn't have a SIM card, because it's not a GSM enabled portable tablet.
The ARCHOS 90 Neon doesn't have any cameras.
This device also features a few interesting features like Bluetooth (provides communication with other devices and accessories) and GPS, and a couple sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
This device is being sold for about 145 dollars, which is a high price for this type of tablet. When buying this tablet you also get Charger, documentation and USB data cable.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 9.41 x 5.83 x 0.46 inchesMetric23.9 x 14.81 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 16.93 ouncesMetric479.96 gImperial |
| Accessories: | Charger, USB data cable, documentation |
| Price: | $ 145.00 |
Display | |
| Size: | 9 inchesMetric22.9 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 104 pixels per inchMetric40.94 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1400 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.