Asus VivoTab Note 8 is a nice tablet, packed with a high speed Quad-Core CPU ticking at 1860 MHz, a good size 8-inches multi-touch capacitive screen, and two cameras, a 5 MP back camera and a 1.2 MP front facing camera.
This device doesn't feel very lightweight comparing to other tablets , with a weight of 13.4 ounces. Asus just sells the Asus VivoTab Note 8 in color black. This device is quite a compact tablet, taking into account that it packs a 8" screen and it's just 8.7 inches long and 5.27 inches wide. Although this device is quite thin and comfortable it's not as thin as many other portable tablets currently available, with a thickness of 0.43".
Asus packed this device with an average 8-inches display, and a resolution of 1280 x 800 , which makes all photos and movies look quite colorful and brightful. This display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
Asus decided to equip this tablet with a Intel Atom Z3740 system chip, holding a very fast Quad-Core processing unit clocking at 1860 MHz with a huge 2 GB RAM. A great point of the Asus VivoTab Note 8 is the 64 GB astonishing internal memory and an external memory slot, more than enough to install tons of apps, games, songs, photos and videos without thinking about how much memory is left.
The Asus VivoTab Note 8 is equipped with two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 1.2 mega-pixels front side camera.
The Asus VivoTab Note 8 features Wi-Fi capability (although it can't share it with other devices acting as a router). This tablet doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM services.
This tablet also features some interesting features such as Bluetooth (for communication with other bluetooth tablets and accessories) and GPS, and some sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
The Asus VivoTab Note 8 is priced about $ 300, which is expensive for comparing with other similar tablets. The Asus VivoTab Note 8 is a great option for you no matter whether you are looking for a gaming tablet or want this tablet mainly for social networks.
ASUS VivoBook 15 Thin and Light Laptop, 15.6†FHD, Intel i5-1035G1 CPU, 8GB RAM, 512GB SSD, Backlit KB, Fingerprint, Windows 10, Slate Gray, F512JA-AS54
Shop now
2018 ASUS Laptop - 11.6" 1366 x 768 HD Resolution - Intel Celeron N4000 - 2GB Memory - 32GB eMMC Flash Memory - Windows 10 - Star Gray
Shop now
ASUS VivoBook 15 Thin and Light Laptop, 15.6†FHD Display, Intel i3-1005G1 CPU, 8GB RAM, 128GB SSD, Backlit Keyboard, Fingerprint, Windows 10 Home in S Mode, Slate Gray, F512JA-AS34
Shop now
ASUS VivoBook Flip 14 14†Thin and Light 2-in-1 Laptop, 14†HD Touchscreen, Intel Quad-Core Pentium N5000 Processor, 4GB DDR4, 128GB eMMC Storage, Windows 10, TP401MA-AB21T
Shop now
ASUS Chromebook Flip C434 2-In-1 Laptop, 14" Full HD Touchscreen 4-Way NanoEdge, Intel Core M3-8100Y Processor, 4GB RAM, 64GB eMMC Storage, All-Metal Body, Backlit KB, Chrome OS- C434TA-DSM4T, Silver
Shop now
ASUS VivoBook L203MA Ultra-Thin Laptop, Intel Celeron N4000 Processor, 4GB LPDDR4, 64GB eMMC, 11.6†HD, USB-C, Windows 10 in S Mode (Switchable to Pro), L203MA-DS04, One Year of Microsoft Office 365
Shop now
ASUS Chromebook Flip C214MA-YS02T 11.6†Ruggedized and Water Resistant Chromebook, 360 Touchscreen Convertible, Intel N4000, 4GB DDR4 RAM, 32GB Storage, Mil STD design, Chrome OS, Black
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Windows 8.1 |
| Product code: | M80TA |
| Dimensions: | 8.70 x 5.27 x 0.43 inchesMetric22.1 x 13.39 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 13.40 ouncesMetric379.88 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 300.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 8 inchesMetric20.3 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels |
| Pixel density: | 189 pixels per inchMetric74.41 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Intel Atom Z3740 |
| Processor: | Silvermont (Quad-Core 1860 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB (533 MHz) |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 1.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.