Huawei MediaPad 7 Vogue is a little outdated Android device, equipped with a 1.2 gigahertz Quad-Core processing unit, a comfortable 7" capacitive screen, and 2 cameras, a 3.2 megapixels back camera and a 0.3 megapixels front side camera.
The Huawei MediaPad 7 Vogue is equipped with a HiSilicon K3V2 chip, packing a fast 1.2 gigahertz Quad-Core CPU with 1 GB RAM memory. A nice feature of the Huawei MediaPad 7 Vogue is its quite large 8 GB internal memory and a slot for an external memory card, allowing you to store a couple hundred games and applications without any trouble.
This tablet is for sale in 2 different color options, black and white. This time, it seems like Huawei forgot about optimizing the weight in this 11.82 ounces tablet. This tablet is incredibly slim and stilized, being just 0.37" thick. The Huawei MediaPad 7 Vogue is only 7.63" long, but it still manages to hold a 7 inches display.
Huawei designed this tablet with a good 7" display, and a 1024 x 600 resolution, making everything look quite good. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The Huawei MediaPad 7 Vogue includes Wi-Fi connectivity (and it can provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot), HSPA+ 4G connectivity, which is not as fast as LTE networks and the fastest 3G internet connection, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This tablet uses a SIM card for GSM services.
The Huawei MediaPad 7 Vogue has two cameras, a 3.2 MP back camera and a 0.3 MP front facing camera. To complete the camera, it also counts with geo tagging.
This tablet also features a couple of interesting characteristics like Bluetooth (allows communication with other bluetooth tablet devices and accessories) and GPS Navigation, and a few sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
This tablet has a high capacity 4100 mAh Li-Polymer non-replaceable battery that provides this tablet a great battery life. An issue to take into account is that the Huawei MediaPad 7 Vogue's battery is non-replaceable so you can't change it when it begins to get older, although with such a big battery you will probably buy a new tablet before it becomes a real problem.
This device is very overpriced considering it costs $ 155, while some similar tablets are offerred way cheaper than that. No matter if you are looking for a work tablet, want it for playing games or are looking for a device to mostly use social networks, you will definitely be very satisfied with it.
Huawei MediaPad T5 Tablet with 10.1" IPS FHD Display, Octa Core, Dual Harman Kardon-Tuned Speakers, WiFi Only, 2GB+16GB, Black (US Warranty)
Shop now
Huawei MediaPad M5 Lite 10.1" Full HD Wi-Fi Tablet with Pen, Quad Stereo Speakers, Kirin 659, 3GB RAM, 32GB ROM, Android 8.0, 8MP FF/AF Camera, Space Gray
Shop now
Huawei Mediapad T5 Tablet - 10.1" - 4 GB RAM - 64 GB SSD - Android 8.0 Oreo - Black - Quad-core (4 Core) 2.36 GHz Quad-core (4 Core) 1.70 GHz - microSD Supported - 2 Megapixel Front Camera - 5 Megapi
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Product code: | S7-601u |
| Dimensions: | 7.63 x 4.78 x 0.37 inchesMetric19.38 x 12.14 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 11.82 ouncesMetric335.09 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | HiSilicon K3V2 |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (500 MHz) |
| Graphics Processor: | Vivante GC4000 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4100 mAh |
| Talk Time: | 20 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.