ICEMOBILE G10 is a modest Android device, packing a 10.1 inches multi touch display, a powerful 1200 MHz Quad-Core processor and a 2 megapixels back facing camera.
The ICEMOBILE G10 comes with a good performance Quad-Core processing unit ticking at 1200 MHz.
The ICEMOBILE G10 is available in 2 colors, black and white. The ICEMOBILE G10 just has 0" long and 0 inches wide, but it still manages to hold a 10.1" display.
The ICEMOBILE G10 only features a 2 mega-pixels back side camera.
The ICEMOBILE G10 is equipped with a nice 10.1-inches screen with a 800 x 1280 resolution, providing this device with a regular image quality.
This tablet provides Wi-Fi capability (but it can't be shared with other devices around, as a mobile hotspot) and 3G connection type, supported by UMTS and EDGE technologies. This tablet doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM connections.
This tablet comes with a 6000 mAh large battery, enough to provide this tablet with a marvelous battery duration.
This device also comes with some useful characteristics like Bluetooth (for communication with other devices and accessories), GPS and Radio, and some sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
Icemobile is selling this tablet for 155 dollars, which is a really high price for this type of device.
Work Speaker for ICEMOBILE G10 Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Icemobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels |
| Pixel density: | 149 pixels per inchMetric58.66 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 6000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | UMTS, EDGE and GPRS |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.