ICEMOBILE G2 is an outdated Android tablet, with a great performance Dual-Core processing unit running at 1 gigahertz, a quite big 7" multi touch screen, and 2 cameras, a 3.2 MP back facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
This tablet is a compact tablet, considering it has a 7 inches display and it's only 7.68" long and 4.88 inches wide. This tablet has a beautiful design, with a thickness of just 0.39". The ICEMOBILE G2 is available in 2 different colors, black and white. Icemobile didn't put much effort to reduce weight in this 15.87 oz tablet, much heavier than other similar tablets.
The ICEMOBILE G2 is equipped with a good 7 inches screen with a 600 x 1024 resolution, which makes all images and videos look nice. This screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
Icemobile equipped this tablet with a good performance 1 GHz Dual-Core processing unit.
The ICEMOBILE G2 features two cameras, a 3.2 mega-pixels back camera and a 0.3 MP front camera.
This device counts with wifi connectivity (although it can't be shared with other devices acting as a hotspot) and 3G connectivity, supported by EDGE technologies. This tablet works with a SIM card for GSM connection.
This tablet also features a couple nice characteristics as Bluetooth (2.1, EDR) and GPS (Global Positioning System), and a couple sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
This tablet counts with a 3000 mAh inmense Li-Polymer removable battery, enough to provide this tablet with a marvelous battery duration.
The ICEMOBILE G2 is priced about 155 dollars, which is a really high price for this kind of device.
Work Speaker for ICEMOBILE G2 Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Icemobile |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 7.68 x 4.88 x 0.39 inchesMetric19.51 x 12.4 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 15.87 ouncesMetric449.91 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 600 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.