Lenovo IdeaTab A2107 is a decent tablet, counting with a great performance 1 GHz processor, a comfortable 7-inches touch-screen, and 2 cameras, a 3 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. We will get a better understanding of this device's wonders when we get into deeper details.
This device doesn't feel very lightweight for a tablet of this size, weighting 14.11 ounces. Lenovo only sells this device in black color.
Lenovo equipped this device with a good 7" screen, and a resolution of 600 x 1024 , providing this tablet device with a decent image quality. Its screen uses LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
Lenovo decided to design this tablet using a good performance 1000 MHz processing unit, packed into a MediaTek MT6575 system chip and 1 GB of RAM. This device counts with a 16 GB interesting internal storage and a slot for an external memory card, enough to store hundreds of applications and games without worrying about space.
This device includes WiFi connectivity (but it can't provide it to other devices around, as a mobile mobile hotspot) and fast 3G connectivity, over HSPA, UMTS and EDGE technologies. This device uses a SIM card for GSM services.
This tablet features two cameras, a 3 mega-pixels back facing camera and a 0.3 MP front side camera. This tablet also films HD 1280x720 videos.
The Lenovo IdeaTab A2107 has a big 3550 mAh non-removable battery providing this tablet an incredible battery life. An issue to evaluate is that this device's battery is not removable so you can't buy a new battery when it starts to have trouble holding its charge, although with its 3550 mAh you will probably replace this tablet before that becomes a real problem.
This device also includes a handful of useful features such as Bluetooth (for communication with other bluetooth tablets and accessories) and GPS Localization, and a few sensors likeLight Sensor and Accelerometer.
This tablet is very expensive considering it is offerred for $ 505, while other similar tablet devices are sold for much less than that.
Lenovo Flex 5 14" 2-in-1 Laptop, 14.0" FHD (1920 x 1080) Touch Display, AMD Ryzen 5 4500U Processor, 16GB DDR4, 256GB SSD, AMD Radeon Graphics, Digital Pen Included, Win 10, 81X20005US, Graphite Grey
Shop now
Lenovo - IdeaPad 3 15" Laptop - Intel Core i3-1005G1-8GB Memory - 256GB SSD - Platinum Grey - 81WE011UUS
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 5 13" Laptop, FHD (1920 x 1080) Touch Display, Intel Core i3-10110U Processor, 4GB DDR4 Onboard RAM, 64GB eMMC, Intel Integrated Graphics, Chrome OS, 82B80006UX, Graphite Grey
Shop now
Lenovo Chromebook S330 Laptop, 14-Inch FHD (1920 x 1080) Display, MediaTek MT8173C Processor, 4GB LPDDR3, 64GB eMMC, Chrome OS, 81JW0000US, Business Black
Shop now
Lenovo Yoga Smart Tab, 10.1" FHD Android Tablet, Octa-Core Processor, 64GB Storage, 4GB RAM, Iron Grey, ZA3V0005US
Shop now
Lenovo Tab M10 Plus, 10.3" FHD Android Tablet, Octa-Core Processor, 32GB Storage, 2GB RAM, Iron Grey, ZA5T0380US
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 7.68 x 4.92 x 0.47 inchesMetric19.51 x 12.5 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 14.11 ouncesMetric400.01 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 505.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (16M colors) |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 600 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6575 |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX531T |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3550 mAh |
| Stand-by Time: | 499 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.