Maxwest ORBIT 78DC is a not very powerful portable tablet, which counts with a high speed 1600 megahertz Dual-Core processing unit and a good size 7-inches display. But let's get into more detail.
This tablet is only available in gray color. The Maxwest ORBIT 78DC is only 0" long and 0" wide, but it still manages to hold a 7" screen.
The Maxwest ORBIT 78DC ships with an extremely powerful Dual-Core processor clocking at 1600 MHz with only 1 GB RAM which is a little disappointing for such a powerful tablet. A nice point of this tablet is its 8 GB quite large internal storage and though it doesn't count with a slot for an external memory card, it should be enough to install hundreds of apps and games, but it probably wouldn't be enough if you are fan of the heaviest games available nowadays.
This device has no cameras at all.
Its screen uses LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The Maxwest ORBIT 78DC provides wi-fi connectivity (although it can't be provided to other devices acting as a wireless router). This device doesn't use a SIM card, because it's not a GSM enabled tablet device.
This tablet also features a few cool characteristics like Bluetooth and GPS Navigation, and a couple sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
The Maxwest ORBIT 78DC is not very cheap considering it is sold for 155 dollars, while some similar tablets cost a lot less than that.
Work Speaker for Maxwest Orbit 78DC Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Maxwest |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Gray |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1600 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.