Maxwest ORBIT 8QC is a not very powerful Android tablet, having an extremely powerful Quad-Core processor running at 1.3 GHz and a quite big 8-inches screen. But let's get into some more details.
Maxwest ships the Maxwest ORBIT 8QC with a high-tech Quad-Core CPU clocking at 1300 MHz and only 1 GB of RAM which is a little low for such a great tablet. A good aspect of the Maxwest ORBIT 8QC is its quite big 8 GB internal memory and an external memory card slot, which allows you to store hundreds of apps without any trouble.
This tablet is a very compact device, given that it has a 8 inches screen and it's just 7.85 inches long and 5.96" wide. This tablet is just 0.37" thick, taking it to the thinnest device's category. The Maxwest ORBIT 8QC is offerred in a variety of colors like black, blue, red and white.
This tablet doesn't have any cameras.
This tablet has a good 768 x 1024 8" display, giving this tablet an average graphic quality.
This tablet has WiFi capability (although it can't provide it to other devices around, acting as a router or modem). This device doesn't use a sim card, because it is not a GSM enabled portable tablet.
The Maxwest ORBIT 8QC also comes with some cool characteristics like Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and a couple sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
This tablet is very expensive considering it costs 95 dollars, while many similar portable tablets are sold for much less than that.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Maxwest |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 7.85 x 5.96 x 0.37 inchesMetric19.94 x 15.14 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Red and White |
| Price: | $ 95.00 |
Display | |
| Size: | 8 inchesMetric20.3 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 768 pixels |
| Pixel density: | 160 pixels per inchMetric62.99 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.