Maxwest TAB PHONE 72DC is a mid-to-low level tablet device, packed with a fast Dual-Core processing unit ticking at 1200 megahertz, a pretty big 7 inches display, a 2 mega-pixels back camera and a 0.3 MP front camera.
It seems like Maxwest decided not to care so much about the weight in this 9.52 ounces portable tablet. The Maxwest TAB PHONE 72DC just has 7.36 inches long, but it is able to fit a a 7" display. This device is just 0.36 inches thick, making its way into the thinnest tablets podium.
Maxwest decided to power this tablet with a MTK8377 system chip, which holds a powerful Dual-Core processor running at 1200 megahertz with 1 GB RAM. The Maxwest TAB PHONE 72DC counts with aquite big 8 GB internal storage and an external SD slot, allowing the user to store a couple hundred apps and games without worrying about space.
The Maxwest TAB PHONE 72DC has an average 7-inches display with a 600 x 1024 resolution, making everything look quite good. This display uses LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This tablet offers Wi-Fi capability (although it can't share it with other devices acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G data connection, over HSDPA and EDGE technologies. The Maxwest TAB PHONE 72DC supports dual SIM cards so it is able to work with two different carriers or phone numbers at the same time.
This device features two cameras, a 2 MP back camera and a 0.3 megapixels front camera.
This device also comes with a couple interesting features like Bluetooth (4.0), GPS Localization and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device packs a high capacity 2800 mAh Li-Ion battery providing this tablet a marvelous battery life. According to Maxwest, this tablet has an estimated stand by time of 1200 hs and a talk time of 6 hs.
The Maxwest TAB PHONE 72DC is not cheap at all considering it costs 155 dollars, and many similar tablets cost much less than that.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Maxwest |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 7.36 x 4.21 x 0.36 inchesMetric18.69 x 10.69 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 9.52 ouncesMetric269.89 gImperial |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 600 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MTK8377 |
| Processor: | Dual-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | SGS544 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Stand-by Time: | 1200 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.