Amoi A726W is a not so powerful Android phone, provisioned with a 4" multi touch display, a fast Dual-Core processor running at 1300 megahertz, a 5 mega-pixels back facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera. We will get a better idea about this phone's features when we get into deeper details.
Amoi just offers this phone in color black. This cellphone is quite a compact cellphone, given that it presents a 4 inches display and it's just 0" long and 0" wide.
This device has a interesting 800 x 480 4" display, giving this cellphone a good image quality.
The Amoi A726W ships with a powerful 1300 MHz Dual-Core processor and 512 MB RAM memory.
This cellphone offers Wi-Fi connection (but it can't share it with other devices as a mobile mobile hotspot), HSPA+ (4G) connectivity, which is not so fast as LTE networks and the fastest 3G data connection, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This device comes with 2 SIM cards so it is able to work with 2 different phone numbers and even different carriers in the same phone.
This phone features two cameras, a 5 MP back facing camera and a 0.3 megapixels front camera. Additionally, this device's camera also features auto-focus.
This device also comes with a few nice characteristics like Bluetooth (enables communication with other cellphones, computers and accessories), GPS and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone has a medium capacity 1500 mAh removable battery that provides the Amoi A726W a not very long battery duration comparing with other similar cellphones.
This phone costs about $ 249, high for this type of phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Amoi |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.