Amoi A928W is a pretty good Android phone, with a very powerful Octa-Core processing unit running at 1.7 gigahertz, a pretty big 5" multi-touch screen, a 13 MP back facing camera and a 2 megapixels front facing camera.
Amoi decided to design the Amoi A928W using an extremely powerful 1.7 GHz Octa-Core processor, packed into the MediaTek MT6592 system chip with a big 2 GB of RAM memory. Graphic rendering often consume a lot of CPU cycles, so this device also counts with a 700 megahertz ARM Mali-450 MP4 GPU to help the CPU with those tasks. A good point of this cellphone is the 32 GB inmense internal memory and an external memory card slot, enough to install tons of applications, games, songs, photos and videos without even thinking about how much storage capacity is left.
Whereas this phone only has 5.51" long, it still manages to pack a 5" screen. This phone is very thin and practical, with a thickness of just 0.33 inches. This phone feels much lighter than what one would expect from a phone of this size. This cellphone is available just in white color.
This device is equipped with a incredible 5-inches screen with a 1920 x 1080 (Full HD) resolution, which makes all images and videos look completely perfect. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This device has two cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 2 mega-pixels front facing camera. The camera also counts with auto-focus and flash.
This phone has an incredible 2250 mAh battery, which isn't too much for a phone like this.
This cellphone provides wi-fi connectivity (although it can't provide it to other devices acting as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) internet connection, that is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and 3G fast connection type, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This device has two SIM cards so it can to work with two different phone numbers or carriers in the same phone.
This cellphone also features a couple interesting features like Bluetooth, GPS and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Amoi offers this cellphone for 249 dollars, which is a very high price for a cellphone this level. It doesn't matter whether you want a device majorly for internet broswing and social networks or need a phone for gaming, this phone is definitely a very good choice .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Amoi |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.51 x 2.78 x 0.33 inchesMetric14 x 7.06 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6592 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Octa-Core 1700 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-450 MP4 (700 MHz) |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2250 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.