ARCHOS Diamond 2 Plus is an amazing Android device, which features an enormous 5.5-inches screen, a very fast Octa-Core processor clocking at 2 GHz, and 2 cameras, a 20 mega-pixels back facing camera and an 8 MP front-facing camera.
Archos decided to power the ARCHOS Diamond 2 Plus using a MediaTek Helio P10 MT6755 system chip, packing a very fast 2000 megahertz Octa-Core CPU and a large 4 GB of RAM. A good point of this cellphone is its big 64 GB internal storage and an SD memory card expansion slot, allowing you to store tons of applications, games, pictures and videos without even thinking about how much storage capacity is left.
Archos made this phoneavailable just in 16 777 216 color. Being just 0.33" thick,this phone is extremely thin and good-looking. This phone is only 5.84 inches long, but it still manages to hold a 5.5" screen. The ARCHOS Diamond 2 Plus feels a bit heavy comparing with today standards, with a weight of 6.81 oz.
The ARCHOS Diamond 2 Plus has two cameras, a 20 megapixels back side camera and an 8 MP front camera. The ARCHOS Diamond 2 Plus also films Full HD 1920x1080 videos at 30 frames per second.
Archos equipped this device with an awesome 5.5 inches screen, and a resolution of 1080 x 1920 (Full HD), providing this phone with a delightful graphical experience.
The ARCHOS Diamond 2 Plus packs a 3000 mAh inmense Li - Ion replaceable battery providing this phone an extremely long battery life.
This phone has Wi-Fi connection (but it can't be provided to other devices acting as a hotspot), LTE (4G) great performance connection type and also HSPA+ connectivity, which is a bit slower 4G variation and 3G fast internet connection, over HSDPA and HSUPA technologies. The ARCHOS Diamond 2 Plus supports dual sim so it's able to work with two different phone numbers and even different carriers.
This phone also includes plenty of great characteristics like Fingerprint Reader, Bluetooth (4.1 ), GPS (Global Positioning System) and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone costs 229 dollars, not a good offer for comparing with similar cellphones. If you are an amateur photographer, are looking for a social phone, want a phone to play tons of games or need a phone for work, this cellphone is the right choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.84 x 2.91 x 0.33 inchesMetric14.83 x 7.39 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 6.81 ouncesMetric193.06 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 229.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio P10 MT6755 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T860 MP2 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 20 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 7(2600) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.