Asus P320 is a modest phone, coming with a compact 2.6-inches screen and a 2 mega-pixels back facing camera.
The Asus P320 is a little thick for nowadays standards, with a thickness of 0.53". Though this cellphone has 3.9" long and 2.15" wide, it only comes with a smaller 2.6 inches display. The Asus P320 doesn't feel very lightweight comparing with today standards, with a weight of 3.7 oz.
Asus equipped this phone with a nice 2.6 inches screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), giving this cellphone a regular graphical experience. This screen uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
The Asus P320 is only equipped with a 2 megapixels back camera. In addition, the camera includes auto-focus.
This phone features WiFi connectivity (although it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G connectivity, using EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM networks.
The Asus P320 features a 1100 mAh low capacity Li-Ion removable battery, which is not really enough for a consuming device like this. According to Asus, this phone has an estimated 200 hours stand by time and a 4 hs talk time.
The Asus P320 is not very cheap considering it is priced 605 dollars, and some similar phones are a lot cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.1 |
| Dimensions: | 3.90 x 2.15 x 0.53 inchesMetric9.91 x 5.46 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
| Price: | $ 605.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP850 |
| Processor: | Single-Core 200 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.