Asus P750 is a not very powerful phone, provisioned with a 3 MP back-facing camera, a fast 520 MHz processing unit and a compact 2.6" screen.
Asus decided to design this cellphone using a powerful 520 megahertz processing unit and as little as 64 MB of RAM memory.
This cellphone is a little bit thick compared to current cellphones, with its 0.68" thickness. Although the Asus P750 is as big as 4.44 inches long and 2.28 inches wide, it only packs a smaller 2.6 inches screen. The Asus P750 feels quite heavy for a cellphone this size, with a weight of 4.58 oz.
Asus designed the Asus P750 with a good 2.6-inches display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), providing this phone with a nice graphical experience. This display uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
The Asus P750 provides wifi capability (but it can't provide it to other devices acting as a modem) and 3G fast connectivity, over HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM carriers.
This cellphone is equipped with only a 3 mega-pixels back side camera. To complete the camera, it also counts with auto-focus.
The Asus P750 features a mid sized 1300 mAh Li-Ion battery that provides this cellphone a below average battery duration. This phone has a reported 6 hs talk time and a 300 hours stand by time according to Asus.
The Asus P750 is being sold for around 1905 dollars, which is very expensive for a phone this level.
ASUS VivoBook F512 Thin and Lightweight Laptop, 15.6†FHD WideView NanoEdge , AMD R5-3500U CPU, 8GB RAM, 256GB SSD, Backlit KB, Fingerprint Reader, Windows 10, Peacock Blue, F512DA-EB51
Shop now
2020 ASUS VivoBook 15 15.6 Inch FHD 1080P Laptop (AMD Ryzen 3 3200U up to 3.5GHz, 16GB DDR4 RAM, 256GB SSD, AMD Radeon Vega 3, Backlit Keyboard, FP Reader, WiFi, Bluetooth, HDMI, Windows 10) (Grey)
Shop now
ASUS ZenBook Pro Duo UX581 Laptop, 15.6†4K UHD NanoEdge Touch Display, Intel Core i7-10750H, 16GB RAM, 1TB PCIe SSD, GeForce RTX 2060, ScreenPad Plus, Windows 10 Pro, Celestial Blue, UX581LV-XS74T
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.0 |
| Dimensions: | 4.44 x 2.28 x 0.68 inchesMetric11.28 x 5.79 x 1.73 cmImperial |
| Weight: | 4.58 ouncesMetric129.84 gImperial |
| Price: | $ 1905.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Marvell PXA270 (Single-Core 520 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.