AT&T Z998 is a decently made Android device, which counts with a 4.5-inches multi touch screen, a 5 MP back-facing camera and a high speed Dual-Core CPU ticking at 1200 megahertz.
This phone is very slim, but it's not close to being one of the thinnest cellphones you can find, with a thickness of 0.4 inches. Although this phone is only 5.2" long and 2.6" wide, it still manages to contain a 4.5 inches screen. AT&T only sells this cellphone in color black. It seems like AT&T didn't care about the weight in this 4.8 ounces cellphone.
AT&T decided to design the AT&T Z998 using a Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8930 system chip, packing a high performance 1.2 GHz Dual-Core processor with only 1 GB of RAM memory which is a little bit disappointing for such a good cellphone. Collaborating with graphic intensive games and apps, it also uses a 450 megahertz Adreno 305 graphics processing unit. This cellphone has a 4 GB internal storage memory, a passable quantity that should be enough considering that it also has an SD extension slot to store songs, photographs and videos.
This cellphone is equipped with a nice 960 x 540 4.5 inches screen, giving this device a very nice image quality. This screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The AT&T Z998 provides wifi connection (which can be shared with other devices around, as a mobile hotspot), LTE (4G) high speed connectivity and fast 3G internet connection, over HSPA and EDGE technologies. The AT&T Z998 uses a SIM card for GSM services.
The AT&T Z998 is only equipped with a 5 mega-pixels back side camera. The AT&T Z998 also captures HD 1280x720 videos. In addition, the camera features flash.
This cellphone also features a couple cool characteristics such as Bluetooth and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The AT&T Z998 packs a huge 2070 mAh removable battery that can keep this cellphone running for several hours, but you may need to charge it after some heavy use.
The AT&T Z998 is being sold for about $ 105, which is very expensive for this type of phone.
Samsung Galaxy A02 SM-A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB, 3GB, Black - GSM Unlocked (At&t Tmobile Metro Latin Europe)
Shop now
OnePlus Nord N10 5G, Euro 5G /Global 4G LTE, International Version (No US Warranty), Midnight Ice 128GB, 6GB - GSM Unlocked (T-Mobile, AT&T, Metro) - 64GB SD Bundle
Shop now
Samsung Galaxy S8, 64GB, Midnight Black - For AT&T / T-Mobile (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy A32 4G Volte Unlocked 128GB Quad Camera (LTE Latin/At&t/MetroPcs/Tmobile Europe) 6.4" (Not for Verizon/Boost) International Version SM-A325M/DS (Black)
Shop now
Samsung Galaxy A02 SM-A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB, 3GB, Blue - GSM Unlocked (At&t Tmobile Metro Latin Europe)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | AT&T |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Also Known As: | AT&T Mustang |
| Dimensions: | 5.20 x 2.60 x 0.40 inchesMetric13.21 x 6.6 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 4.80 ouncesMetric136.08 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 105.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8930 |
| Processor: | Krait (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (533 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2070 mAh |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| LTE (4G) Bands: | 700 (band 17), 1700/2100 (band 4) |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.