BlackBerry Z20 is a decent cellphone, which counts with a pretty big 5-inches capacitive screen, an extremely fast 1.5 GHz Dual-Core CPU, an 8 mega-pixels back side camera and a 2 megapixels front camera. Is that all? Not at all, it's only the shortest summary.
Even though the BlackBerry Z20 is only 0" long and 0 inches wide, it still manages to contain a 5" display.
The BlackBerry Z20 ships with an extremely powerful 1.5 GHz Dual-Core processing unit, bundled in a Qualcomm Snapdragon S4 MSM8960 chip and a large 2 GB of RAM memory. Graphic rendering usually consume lots of processor cycles, so this phone counts with an Adreno 225 graphics processing unit running at 400 megahertz to take some work out of the processor.
This cellphone features two cameras, an 8 megapixels back side camera and a 2 megapixels front side camera. Additionally, this phone's camera also features flash and auto-focus.
Blackberry packed this phone with a nice 5 inches display, and a resolution of 1280 x 720 (HD), giving this phone a good graphical experience.
This cellphone includes wi-fi connection (but it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot) and LTE 4G high performance data connection. The BlackBerry Z20 doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM services.
This cellphone also comes with a few useful features such as NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your cellphone close to another NFC device or tag), Bluetooth (allows communication with other devices, computers, and accessories) and GPS, and a couple sensors likeAccelerometer and Compass.
This phone packs a 2800 mAh incredible non-removable battery that provides this phone an incredible battery duration. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is non-removable so you won't be able to replace it when it starts to live shorter, although with such a big battery you will probably replace this phone before it becomes an issue.
The BlackBerry Z20 is really overvalued considering it is offerred for $ 160, while many similar cellphones are sold for much less than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Blackberry |
| Operating System (OS): | BlackBerry |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 160.00 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 MSM8960 |
| Processor: | Krait (Dual-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB (500 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 225 (400 MHz) |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Compass |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.