Celkon Campus A35K is a low level Android cellphone, coming with a 3.5 inches capacitive touch-screen, a good performance processing unit clocking at 1 GHz, a 3.2 megapixels back facing camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera.
This phone comes with a powerful 1000 megahertz processing unit with as little as 256 MB RAM.
Although this phone is as big as 4.69" long, it only contains a way smaller 3.5 inches display. This device is very thin and comfortable, even though it's not close to being one of the thinnest phones nowadays, with a thickness of 0.42 inches. Celkon made a great job making this phone weight just 3.6 ounces. This phone is for sale in two different color options, blue and white.
Celkon packed the Celkon Campus A35K with a good 3.5" display, and a resolution of 480 x 320 , providing this cellphone with a regular graphic quality. Its display uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
This phone offers wifi connection (although it can't be shared with other devices as a mobile mobile hotspot) and 3G connection type, supported by EDGE technologies. This phone has 2 SIM cards so it can to work with 2 different phone numbers and even different carriers in the same cellphone.
The Celkon Campus A35K features two cameras, a 3.2 MP back facing camera and a 0.3 megapixels front-facing camera.
This device also comes with a couple cool features such as Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Celkon Campus A35K has a 1400 mAh medium capacity Li-Ion battery that can keep this cellphone running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it even after moderate use.
Celkon offers the Celkon Campus A35K for 249 dollars, which is a very high price for comparing with similar devices.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 4.69 x 2.48 x 0.42 inchesMetric11.91 x 6.3 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 3.60 ouncesMetric102.06 gImperial |
| Colors: | Blue and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.