Celkon Campus Colt A401 is a decently made Android phone, provisioned with a good performance 1000 MHz processing unit, a 3.2 megapixels back side camera and a 4-inches capacitive display.
Although this phone is thin and comfortable it's not close to being one of the thinnest cellphones out there, with a thickness of 0.41". Celkon sells this phone in black, blue and white.
Celkon designed this cellphone with a very good 4 inches screen, and a resolution of 800 x 480 , providing this cellphone with a very good graphic quality.
This phone is powered by a Spreadtrum SC7715 chip, backed up by a fast CPU clocking at 1000 MHz and 512 MB of RAM. Handling graphic intensive games and applications, this phone also has an ARM Mali-400 MP1 GPU ticking at 320 MHz. This cellphone has a 4 GB internal storage, a common quantity that should be adequate for most users having that this cellphone also has an external SD slot to store songs, photos and videos.
The Celkon Campus Colt A401 is equipped with only a 3.2 megapixels back side camera. The camera also includes flash.
This phone comes with a 1400 mAh medium sized Li-Ion battery providing this phone with a poor battery life.
This cellphone has Wi-Fi connectivity (but it can't share it with other devices acting as a wireless modem or router) and fast 3G data connection, supported by HSPA, UMTS and EDGE technologies. The Celkon Campus Colt A401 comes with 2 SIM cards so it's able to use 2 different phone lines and even different carriers.
This cellphone also includes a few nice characteristics as Bluetooth (4.0), GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Celkon sells this cellphone for $ 249, which is a very high price for this kind of phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.52 x 0.41 inchesMetric12.5 x 6.4 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7715 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB (333 MHz) |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.