Celkon Campus Whizz Q42 is a decent quality phone, featuring a great 1.3 GHz Quad-Core processing unit, a 4 inches multi-touch display, and two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 1.3 megapixels front side camera. We will get a better idea about this phone's advantages when we get into deeper details.
This phone is powered by a very fast Quad-Core processing unit clocking at 1.3 gigahertz, bundled in a MediaTek MT6582M system chip and only 512 MB RAM which is a bit disappointing considering its awesome processor. To collaborate with graphic calculations, the Celkon Campus Whizz Q42 also uses an ARM Mali-400 MP2 graphic processing unit clocking at 416 MHz. This cellphone comes with a passable 4 GB internal storage, which is quite good considering that it also has an SD memory card expansion slot .
This phone is incredibly thin and good-looking, with a thickness of just 0.37 inches. The Celkon Campus Whizz Q42 is just available in black color. Celkon didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.3 ounces phone.
This phone includes a good level 4" screen with a 800 x 480 resolution, which makes everything look vivid. Its screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This device features two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 1.3 mega-pixels front-facing camera. This camera also includes flash.
This phone provides wifi connection (which it can provide to other devices acting as a mobile hotspot) and 3G connectivity, using EDGE technologies. This cellphone comes with 2 SIM cards to be able to to use two different phone numbers or carriers in the same cellphone.
The Celkon Campus Whizz Q42 has a medium capacity 1400 mAh Li-Ion replaceable battery providing the Celkon Campus Whizz Q42 with a below average battery duration.
The Celkon Campus Whizz Q42 also includes a couple interesting features as Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is not very cheap considering it is priced 249 dollars, and many similar cellphones cost much less than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 4.80 x 2.48 x 0.37 inchesMetric12.19 x 6.3 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 4.30 ouncesMetric121.9 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.