Celkon Q40+ is a decently made Android phone, which counts with a 5 mega-pixels back side camera, an extremely powerful Quad-Core processor clocking at 1.3 gigahertz and a medium sized 4 inches multi touch screen.
Celkon decided to equip the Celkon Q40+ using a high performance Quad-Core CPU speeding at 1300 MHz and only 1 GB of RAM which is a little poor for such a powerful phone. A nice feature of this cellphone is its quite big 8 GB internal memory and a slot for an SD memory card, which allows the user to store a couple hundred games and apps without any problem.
This cellphone is only available in gray color. Celkon made a great design job making the Celkon Q40+ as lightweight as 3.86 ounces. Being just 0.38" thick,this phone is incredibly slim and comfortable.
This phone includes a nice 4 inches screen with a 800 x 480 resolution, which makes everything look colorful and brightful. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The Celkon Q40+ includes wi-fi connectivity (which can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G connection type, over UMTS and EDGE technologies. This cellphone has dual SIM so it can to work with 2 different carriers or phone lines at the same time.
This phone only has a 5 megapixels back facing camera. In addition, this device's camera also counts with flash and auto-focus.
The Celkon Q40+ counts with a mid capacity 1500 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this cellphone a quite short battery lifecompared to other phones.
This device also includes a handful of cool features as Bluetooth and GPS Localization, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device is being sold for 249 dollars, a really high price for a phone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 4.94 x 2.55 x 0.38 inchesMetric12.55 x 6.48 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 3.86 ouncesMetric109.43 gImperial |
| Colors: | Gray |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.