Celkon Q54 is a little outdated phone, packed with a quite big 5" capacitive screen, a powerful Quad-Core CPU speeding at 1200 megahertz, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 5 megapixels front side camera. Let's take a deeper look at what this phone has to offer.
The Celkon Q54 comes with a good performance Quad-Core processing unit speeding at 1.2 GHz and 512 MB of RAM memory. The Celkon Q54 has areasonable 4 GB internal memory, which is quite good considering that it also has an SD memory slot .
Celkon made this phoneavailable just in two color options, gray and white. While this phone is only 5.71" long and 2.87 inches wide, it is still able to fit a a 5" display. This phone is slim, with a thickness of just 0.35". The Celkon Q54 is much lighter than what one would expect from a cellphone of this size.
This cellphone features two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 5 mega-pixels front camera. This phone also features auto-focus and flash.
This phone is equipped with a good level 5-inches screen with a 800 x 480 resolution, which makes all images and movies look nice.
This cellphone has wi-fi connectivity (and it can be shared with other devices around, as a mobile hotspot), 4G HSPA+ connectivity, which is not as fast as LTE-A or LTE networks and the fastest 3G data connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Celkon Q54 has two SIM cards so it is able to use 2 different phone numbers and even different carriers at the same time.
This cellphone uses a mid capacity 2000 mAh battery, which is not really enough for a phone like this.
This phone also comes with a handful of interesting features like Bluetooth (provides communication with other bluetooth phones, computers and accessories), GPS Geolocation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Celkon sells this phone for $ 249, which is very expensive for a device this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.71 x 2.87 x 0.35 inchesMetric14.5 x 7.29 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 5.31 ouncesMetric150.54 gImperial |
| Colors: | Gray and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 187 pixels per inchMetric73.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.