Dell Flash is a decently made Android device, packed with a medium 3.5 inches touch-screen, a powerful 800 megahertz processor and a 5 megapixels back-facing camera. Let's take a closer look at what this phone can give us.
Dell decided to equip this phone with a Qualcomm Snapdragon S2 MSM7230 system chip, backed up by a powerful CPU ticking at 800 megahertz and 512 MB RAM memory.
This cellphone is quite thin, but it's not so thin as many other phones in the market, with a thickness of 0.43". Dell didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.06 ounces cellphone.
The Dell Flash only has a 5 mega-pixels back-facing camera. Additionally, this cellphone's camera also counts with auto-focus and digital image stabilization.
Dell packed this cellphone with a very good 3.5" display, and a 800 x 480 resolution, which makes it hard to distinguish the pixels in the display. This display uses TFT yes technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This phone includes Wi-Fi connection (although it can't be shared with other devices around, as a mobile mobile hotspot) and 3G fast connection type, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM networks.
This device also comes with a couple nice characteristics such as Bluetooth (for communication with other phones and accessories) and GPS Localization, and a few sensors likeProximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone has a 1300 mAh medium capacity Li-Ion replaceable battery that provides this cellphone a poor battery duration comparing with other similar phones. According to Dell, this cellphone has an estimated stand by time of 725 hs and a talk time of 12 hs.
Dell is selling the Dell Flash for $ 230, which is a very high price for a cellphone this level.
Dell Inspiron 2-in-1 14" Full HD Touch-Screen Chromebook - Intel Core i3, 4GB Memory, 128GB eMMC Solid State Drive Urban Gray Chrome OS
Shop now
Dell Latitude E5450 14in Laptop, Intel Core i5-5300U 2.3Ghz, 8GB RAM, 256GB Solid State Drive, Windows 10 Pro 64bit (Renewed)
Shop now
Dell USB 3.0 Ultra HD/4K Triple Display Docking Station (D3100), Black
Shop now
Dell Inspiron 3583 15†Laptop Intel Celeron – 128GB SSD – 4GB DDR4 – 1.6GHz - Intel UHD Graphics 610 - Windows 10 Home - Inspiron 15 3000 Series - New
Shop now
Dell WD19 130W Docking Station (with 90W Power Delivery) USB-C, HDMI, Dual DisplayPort, black
Shop now
Dell WD19 180W Docking Station (130W Power Delivery) USB-C, HDMI, Dual DisplayPort, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Dell |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 4.61 x 2.28 x 0.43 inchesMetric11.71 x 5.79 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.06 ouncesMetric115.1 gImperial |
| Price: | $ 230.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S2 MSM7230 |
| Processor: | Single-Core 800 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 725 hours |
| Talk Time: | 12 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Digital Image Stabilization |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.