Fly Horizon 3 IQ434 is a low end Android phone, equipped with a good performance Dual-Core CPU ticking at 1300 MHz, a 1.3 megapixels back facing camera and a 3.5" multi touch screen.
Fly decided to sell this phone with a great performance Dual-Core processing unit running at 1.3 gigahertz and as little as 256 MB RAM memory. This cellphone comes with a mediocre 524,29 MB internal storage, which could be adequate for basic users considering that this phone also has an SD memory slot to store songs, photographs and videos and even some apps that can be installed in the external memory.
Fly has made a very good optimization job making this phone weight only 3.5 oz. Fly just offers this phone in color black. This cellphone is slim and practical, even though it's not as thin as many other phones you can find, with a thickness of 0.45 inches.
Fly packed this device with a interesting 3.5-inches display, and a 480 x 320 resolution, which makes everything look quite colorful and brightful. Its display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This cellphone has only a 1.3 MP back camera. This device also captures videos up to 640x480 (VGA) at 14 frames per second. Additionally, this device's camera also has geo tagging.
The Fly Horizon 3 IQ434 offers Wi-Fi connectivity (although it can't provide it to other devices as a mobile hotspot) and 3G connection type, over EDGE technologies. This cellphone has dual sim to be able to to work with two different carriers or phone numbers in the same cellphone.
This device uses a poor 1000 mAh battery that provides this phone a poor battery life comparing with other similar phones.
This cellphone also features a couple interesting features as Bluetooth (enables communication with other bluetooth devices and accessories) and GPS Navigation, and Accelerometer.
The Fly Horizon 3 IQ434 is priced about $ 249, which is not a really offer for a cellphone this level.
Fly Swatter, Strong Flexible Manual Swat Set Pest Control, Assorted Colors (3 Pack) (3 Colors)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 4.40 x 2.40 x 0.45 inchesMetric11.18 x 6.1 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 3.50 ouncesMetric99.22 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (14 fps) (VGA) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.