Gionee P1 is a modest Android cellphone, equipped with a powerful processor running at 1000 megahertz, a 3.5 inches multi touch screen, a 2 MP back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front camera.
This phone is equipped with a good performance processor clocking at 1000 MHz with only 256 MB RAM. This phone has a small 512 MB internal storage, which may be adequate for some users considering that it also has an external memory slot to store songs, photos and videos.
The Gionee P1 is equipped with two cameras, a 2 megapixels back camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
This phone has an average 480 x 320 3.5" display, which makes everything look quite nice.
This device packs a mid capacity 1500 mAh battery that provides the Gionee P1 a below average battery life.
This cellphone includes Wi-Fi capability (which can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot). This cellphone supports dual sim cards so it can to work with 2 different carriers or phone lines at the same time.
This device also includes a few useful features such as Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone costs 249 dollars, not a really offer for this type of cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gionee |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.45 x 2.42 x 0.47 inchesMetric11.3 x 6.15 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 512 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.