HTC Desire 516 is an interesting device, featuring a great performance 1.2 gigahertz Quad-Core CPU, a pretty large 5" display, and 2 cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 2 MP front facing camera. Let's take a closer sight of what this phone can give us.
Being just 0.38 inches thick,this phone is incredibly slim and stilized. The HTC Desire 516 is only 5.51 inches long and 2.83" wide, but it still manages to hold a 5 inches screen. This time, it seems like HTC decided not to care much about the weight in this 5.64 oz cellphone.
This phone has a interesting 5-inches screen with a 960 x 540 resolution, providing this phone with a very nice graphic quality.
HTC sells the HTC Desire 516 with a Qualcomm Snapdragon 200 chip, backed up by a fast Quad-Core CPU ticking at 1.2 gigahertz and 1 GB RAM. This cellphone comes with a 4 GB internal storage, a common amount that should be fine for most users considering that it also has a slot for SD memory cards to store pictures and videos.
This cellphone offers Wi-Fi connection (and it can provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) connection type, that is not so fast as LTE networks and fast 3G data connection, supported by HSDPA and EDGE technologies. This cellphone uses two SIM cards so it's able to work with two different carriers or phone lines.
This phone is equipped with two cameras, a 5 MP back facing camera and a 2 MP front camera. It can also shoot 1280x720 HD videos. To complete the camera, it also counts with flash and geo tagging.
This cellphone also comes with a couple useful features such as Bluetooth (4.0) and GPS Navigation, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone uses a medium capacity 1950 mAh Li-Polymer battery that provides the HTC Desire 516 a not very long battery life comparing with other similar phones.
HTC offers this cellphone for 269 dollars, which is not a really offer for a cellphone this level. The HTC Desire 516 is probably the right one for you no matter whether you want this cellphone for playing games or are looking for a phone to majorly use social networks.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Dimensions: | 5.51 x 2.83 x 0.38 inchesMetric14 x 7.19 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Price: | $ 269.00 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 220 pixels per inchMetric86.61 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1950 mAh |
| Talk Time: | 9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.