HTC Desire US is a decent Android device, packing a 5 megapixels back-facing camera, a medium sized 3.7 inches multi-touch screen and a powerful 1000 megahertz processing unit.
HTC appears to have forgotten about weight optimization in this 4.76 ounces device.
HTC decided to power the HTC Desire US using a Qualcomm Snapdragon S1 QSD8250 chip, packing a powerful processing unit speeding at 1 gigahertz with 576 MB RAM. To handle graphic intensive tasks, the HTC Desire US also has an Adreno 200 graphic processing unit running at 128 megahertz.
HTC packed the HTC Desire US with a very good 3.7-inches screen, and a 800 x 480 resolution, which makes all photos and videos look colorful and brightful. This screen uses AMOLED capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This phone counts with wifi connectivity (but it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G internet connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The HTC Desire US works with a SIM card to connect to GSM networks.
This phone only features a 5 mega-pixels back facing camera. Additionally, the camera has flash.
This phone also includes a couple useful features as Bluetooth (2.1, EDR), GPS Geolocation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone uses a good 1400 mAh Li-Ion battery, which is quite low for a consuming device like this. HTC informs a 360 hs stand by time and a 6.5 hs talk time for this cellphone.
HTC is offering this phone for $ 349, which is not a good offer for this kind of phone.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 64GB Single SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked Android OS Smartphone (Amazing Silver) - International Version
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC U12 Plus 128GB/6GB Dual SIM - Factory Unlocked - GSM ONLY, No CDMA - International Version - No Warranty in The USA (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 2.2, 2.1 |
| Dimensions: | 4.69 x 2.36 x 0.47 inchesMetric11.91 x 5.99 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.76 ouncesMetric134.94 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 349.00 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED (16M colors) |
| Size: | 3.7 inchesMetric9.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 252 pixels per inchMetric99.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 QSD8250 |
| Processor: | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 576 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 360 hours |
| Talk Time: | 6.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.