HTC Myst is a nice phone, having an extremely powerful Dual-Core processing unit running at 1.5 GHz, a medium 4.3 inches multi-touch screen, and two cameras, a 5 megapixels back camera and a 1.6 megapixels front facing camera. But let's get into more detail.
The HTC Myst just has 0 inches long and 0" wide, but it is still able to fit a a 4.3 inches display.
This phone ships with a very powerful Dual-Core CPU clocking at 1500 megahertz, packed into a Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 system chip with only 1 GB RAM memory which is a little bit poor comparing with its impressive processor. To collaborate with graphic calculations, this phone also has an Adreno 225 GPU running at 400 megahertz. A good advantage of the HTC Myst is its big 16 GB internal storage memory and whereas it doesn't count with an external SD slot, it should be enough to store a couple hundred games and applications, although it may not be enough if you are planning to install some of the heaviest games available nowadays or taking tons of pictures and videos.
This cellphone is equipped with an amazing 4.3 inches display with a 1280 x 720 (HD) resolution, which makes everything look completely perfect.
This phone is equipped with two cameras, a 5 MP back facing camera and a 1.6 MP front-facing camera.
This phone provides wifi capability (although it can't share it with other devices around, acting as a wireless router), 4G (LTE) high speed connectivity and fast 3G connectivity, over HSPA, UMTS and EDGE technologies. The HTC Myst uses a SIM card to use GSM services.
The HTC Myst also includes a handful of interesting characteristics as Bluetooth and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
HTC sells the HTC Myst for 105 dollars, which is quite high for this kind of phone. It doesn't matter whether you want a phone to play games or will use this device mostly for social networks, you will probably be very pleased with this device.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 4.1.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 105.00 |
Display | |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 342 pixels per inchMetric134.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 |
| Processor: | Krait (Dual-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (500 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 225 (400 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 1.6 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.