HTC Wildfire CDMA is a not very powerful phone, having a fast processing unit ticking at 528 megahertz, a 3.2" multi touch capacitive screen and a 5 MP back camera.
HTC decided to equip this phone with a quite powerful processing unit running at 528 megahertz.
It seems like HTC decided not to care much about the weight in this 4.05 ounces cellphone. This cellphone is 4.6 inches long and 2.4 inches wide, it just packs a much smaller 3.2 inches display.
The HTC Wildfire CDMA only has a 5 mega-pixels back-facing camera. In addition, this phone's camera also includes flash.
HTC packed this device with a low level 3.2" display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes all pictures and movies look like low resolution media. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone provides Wi-Fi capability (although it can't provide it to other devices as a mobile hotspot). The HTC Wildfire CDMA doesn't have a SIM card, because it is not a GSM enabled cellphone and it can connect to CDMA networks.
The HTC Wildfire CDMA comes with a medium sized 1300 mAh Li-Ion battery, which is quite poor for a device like this. According to HTC, this cellphone has an aproximate stand by time of 254 hours and a talk time of 6.7 hs.
This phone also features a couple of useful features such as Bluetooth (2.1) and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
HTC offers this cellphone for 150 dollars, which is very expensive for a device this level.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 2.1 |
| Also Known As: | HTC Bee |
| Dimensions: | 4.60 x 2.40 x 0.47 inchesMetric11.68 x 6.1 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.05 ouncesMetric114.82 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 150.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 125 pixels per inchMetric49.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 528 MHz |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 254 hours |
| Talk Time: | 6.7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.