Huawei Ascend G620 is a nice device, packed with a comfortable 5 inches touch-screen, a high-tech Quad-Core CPU clocking at 1.2 GHz, and 2 cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 0.3 megapixels front side camera. Great! That's it? Not at all, it's only the introduction of this in-depth review.
This cellphone is only 5.63" long and 2.85" wide, but it manages to hold a 5" display. This cellphone is incredibly thin and comfortable, with a thickness of just 0.31". This cellphone is sold in two different color options, black and white. It appears that Huawei forgot about optimizing the weight in this 6 oz cellphone.
This phone is equipped with a very good 960 x 540 5" screen, which makes everything look beautiful.
Huawei decided to power this device with a Qualcomm Snapdragon 400 8926 chip, packing a high performance 1200 megahertz Quad-Core processor with only 1 GB of RAM memory which is a bit poor for such a good phone. Graphic intensive apps and games generally consume lots of processing power, so it uses an Adreno 305 graphics processing unit running at 450 megahertz to unload the CPU. This device comes with a decent 4 GB internal storage memory, which could be a little bit small knowing that this phone doesn't count with an external memory card slot to store more apps and games, songs, pictures, videos.
The Huawei Ascend G620 has Wi-Fi connection (although it can't be provided to other devices around, acting as a hotspot) and the fastest 3G data connection, over HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM carriers.
The Huawei Ascend G620 features two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 0.3 MP front-facing camera. In addition, this cellphone's camera also features a few useful characteristics like auto-focus, flash, face detection shooting and fast burst mode.
This phone uses a 2000 mAh mid capacity removable battery that provides the Huawei Ascend G620 a poor battery duration.
This device also includes a couple of interesting features such as Bluetooth (4.0) and GPS Localization, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone is really overpriced considering it costs $ 249, and other similar phones cost a lot less than that.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P9 Lite (GSM) Unlocked Android 5.2-inch, 13MP Camera Smartphone - Black
Shop now
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Dimensions: | 5.63 x 2.85 x 0.31 inchesMetric14.3 x 7.24 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 6.00 ouncesMetric170.1 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 220 pixels per inchMetric86.61 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 8926 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Fast Burst Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.