Huawei Ascend Y530 is a good cellphone, having a 4.5" screen, a good performance Dual-Core processor running at 1.2 GHz, and 2 cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 MP front facing camera. That's everything we have to say? No, it's only the beginning.
Huawei decided to build this cellphone using a Qualcomm Snapdragon 200 8210 chip, packing a powerful 1.2 GHz Dual-Core processor with 512 MB of RAM memory. Helping with graphic calculations, this cellphone also has a 245 MHz Adreno 203 graphics processing unit. The Huawei Ascend Y530 counts with a 4 GB internal storage, an average amount that should be fine for most users considering that it also has an SD memory slot .
This cellphone is incredibly thin and practical, being just 0.37 inches thick. Though this phone just has 5.2" long, it's still able to fit a a 4.5" screen. Huawei appears to have forgotten about weight optimization in this 5.11 oz phone. Huawei sells this phone in a wide range of colors: black, yellow, red and white.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 MP back facing camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. The camera also has a couple of good characteristics like auto-focus, flash and geo tagging.
Huawei packed this cellphone with a good level 4.5 inches display, and a 854 x 480 resolution, providing this phone with a very nice image quality. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This cellphone packs a medium sized 1750 mAh Li-Ion removable battery that provides this cellphone a quite short battery duration. According to Huawei, this cellphone has an estimated talk time of 7.2 hours and a stand by time of 591 hs.
This phone provides wifi connectivity (but it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G (HSPA+) data connection, that is not so fast as LTE or LTE-A 4G networks and fast 3G connectivity, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM connection.
This cellphone also includes a few nice characteristics as Bluetooth (4.0), GPS Localization and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Huawei sells the Huawei Ascend Y530 for 125 dollars, which is expensive for comparing with similar cellphones. In case will use this phone majorly for social networks, this cellphone is the correct choice . When you buy the Huawei Ascend Y530 you will also get AC adapter, Headset, Quick Start Guide, Rechargeable battery and USB cable.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Dimensions: | 5.20 x 2.64 x 0.37 inchesMetric13.21 x 6.71 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.11 ouncesMetric144.87 gImperial |
| Colors: | Black, Red, White and Yellow |
| Accessories: | AC adapter, Headset, Quick Start Guide, Rechargeable battery, USB cable |
| Price: | $ 125.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 8210 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 203 (245 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1750 mAh |
| Stand-by Time: | 591 hours |
| Talk Time: | 7.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.