Huawei Honor Holly is a pretty good Android device, counting with a pretty large 5" display, a high performance 1300 MHz Quad-Core processor, and 2 cameras, an 8 megapixels back side camera and a 2 MP front side camera. Let's take a deeper look at what this device offers to us.
Huawei equipped this cellphone with a MediaTek MT6582 system chip, packing a great Quad-Core CPU speeding at 1300 MHz with only 1 GB of RAM which is a little disappointing comparing with this cellphone's powerful processor. A nice aspect of the Huawei Honor Holly is the 16 GB quite big internal storage and an external memory slot, which allows you to store a couple hundred games and apps without any trouble.
This device just has 5.6" long and 2.85" wide, but it is still able to fit a a 5 inches display. This phone is just 0.37" thick, taking it to the thinnest device's category. Huawei made an excellent job making this cellphone weight just 5.5 ounces. The Huawei Honor Holly is for sale in black color.
This cellphone is equipped with a very good 5" display with a 1280 x 720 (HD) resolution, which makes it hard to distinguish the pixels forming the display. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 MP back facing camera and a 2 megapixels front camera. It also captures videos in 1920x1080 (Full HD). In addition, the camera includes a large number of interesting characteristics: auto-focus, flash, digital image stabilization, fast burst mode, smile detection shooting, face detection shooting, geo tagging and HDR mode.
This phone counts with wi-fi connectivity (and it can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G connection type, over HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone has two Micro SIM cards so it is able to work with two different phone lines and even different carriers in the same device.
This cellphone also includes a couple useful characteristics such as Bluetooth (4.0), GPS Geolocation and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone comes with a medium 2000 mAh Li-Ion removable battery providing this cellphone with a quite short battery duration.
This phone costs about 209 dollars, a high price for a phone this level. No matter if you want it mainly for internet broswing and social networks, want it for playing games or want it for work, you will definitely be very satisfied with this phone.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei Mate 20 Pro LYA-L29 128GB + 6GB - Factory Unlocked International Version - GSM ONLY, NO CDMA - No Warranty in The USA (Emerald Green)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Mate 40 Pro 5G NOH-NX9 256GB 8GB RAM International Version No Google Play - Mystic Silver
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.60 x 2.85 x 0.37 inchesMetric14.22 x 7.24 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.50 ouncesMetric155.92 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 209.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400MP2 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Digital Image Stabilization, Face Detection Shooting, Fast Burst Mode, Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.