Huawei M835 is a low end Android phone, equipped with a 3.2 MP back camera, a small 2.8-inches screen and a good processing unit clocking at MHz. Great! That's it? Not at all, it's just the starting point.
Huawei decided to sell this device with a fast processor clocking at megahertz. This cellphone has a 262,14 MB internal memory, a low amount that could be enough for basic users considering that it also has an SD extension slot to store photos and videos.
It appears that Huawei forgot about weight optimization in this 3.88 oz phone. This cellphone is 4.09" long, but it's only able to hold a way smaller 2.8" screen. The Huawei M835 is a bit thick for nowadays standards, being as thick as 0.53".
This cellphone is equipped with a nice 2.8 inches screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes everything look good.
This cellphone offers wifi connectivity (although it can't be shared with other devices around, acting as a wireless modem). This cellphone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM services and it works with CDMA networks.
This phone only has a 3.2 megapixels back camera.
The Huawei M835 packs a 1200 mAh poor capacity Li-Ion removable battery that can keep it running for some hours, although you will need to charge it after some moderate use. According to Huawei, this cellphone has an estimated 210 hs stand by time and a 4 hs talk time.
This device also comes with a couple of useful characteristics like Bluetooth (enables communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Geolocation, and some sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
This phone is being sold for 79 dollars, which is a high price for a device this level. If you buy this phone you will also receive 2GB MicroSD card and USB wall charger.
Huawei P30 Pro 128GB 8GB RAM VOG-L29 Dual Sim Unlocked GSM 6.47" 40MP (Breathing Crystal)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB+8GB RAM (VOG-L29) 40MP LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version, No Warranty in the US) (Aurora)
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 4.09 x 2.15 x 0.53 inchesMetric10.39 x 5.46 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 3.88 ouncesMetric110 gImperial |
| Accessories: | 2GB MicroSD card, USB wall charger |
| Price: | $ 79.00 |
Display | |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Processor: | |
| Internal Memory: | 262,14 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 210 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.