Huawei U8150 Ideos is a mid level Android cellphone, equipped with a fast processor running at 528 megahertz, a compact 2.8" display and a 3.2 megapixels back side camera.
Although the Huawei U8150 Ideos has 4.1 inches long, it only contains a way smaller 2.8" screen. It seems like Huawei didn't care so much about the weight in this 3.6 oz phone.
This phone is equipped with a fast CPU ticking at 528 megahertz, included in the Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225 chip and as little as 256 MB RAM.
This cellphone is only equipped with a 3.2 megapixels back-facing camera. This camera also has auto-focus.
This cellphone is equipped with an average 320 x 240 (QVGA) 2.8 inches display, which makes all pictures and videos look quite nice. This display uses TFT capacitive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This phone features a 1200 mAh small sized Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a not very long battery life. This cellphone has an estimated stand by time of 288 hours and a talk time of 9 hs.
The Huawei U8150 Ideos includes wi-fi connection (but it can't be provided to other devices as a mobile hotspot) and the fastest 3G connection type, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM carriers.
This phone also features some cool characteristics as Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories), GPS (Global Positioning System) and Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone is not a very good choice considering it is sold for 105 dollars, while other similar devices cost much less than that.
Huawei P30 Pro 128GB 8GB RAM VOG-L29 Dual Sim Unlocked GSM 6.47" 40MP (Breathing Crystal)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version - Crush Green
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Also Known As: | T-Mobile Comet |
| Dimensions: | 4.10 x 2.20 x 0.50 inchesMetric10.41 x 5.59 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 3.60 ouncesMetric102.06 gImperial |
| Price: | $ 105.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225 |
| Processor: | Single-Core 528 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 288 hours |
| Talk Time: | 9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 1700/2100, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.