Huawei Vitria is a quite good phone, with a great Dual-Core CPU ticking at 1200 MHz, a 4-inches screen and a 5 MP back-facing camera. Let's take a deeper look at what this phone can give us.
Huawei decided to equip this cellphone using a Qualcomm Snapdragon S4 Pro Plus MSM8930 chip, which holds an extremely fast Dual-Core processor ticking at 1.2 GHz and only 1 GB RAM memory which is a little bit low for such a solid cellphone. Graphic rendering generally consume lots of CPU time, so it uses a 450 MHz Adreno 305 GPU to help handle those graphic tasks. The Huawei Vitria has a 4 GB internal storage memory, a passable amount that should be fine for the majority of users considering that this cellphone also has a slot for an external memory card to store photos and videos and even some apps and games that allow external memory installation.
This time, it seems like Huawei forgot about weight optimization in this 4.94 oz phone. This phone's thickness (0.46 inches) is a little far from current standards, but it still feels fine in the user's hand.
The Huawei Vitria only has a 5 megapixels back side camera. Additionally, this cellphone's camera also features flash.
Huawei designed this device with a low quality 4" display, and a resolution of x , making images look less detailed.
This device includes WiFi connection (which it can provide to other devices around, as a mobile hotspot) and LTE 4G high speed connectivity. The Huawei Vitria doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM services.
The Huawei Vitria counts with a medium sized 1750 mAh battery that can keep it running for many hours, but you may need to charge it even after moderate usage. According to Huawei, the Huawei Vitria has a reported 380 hours stand by time and a 11 hs talk time.
This cellphone also includes a couple nice characteristics like Bluetooth and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Huawei is offering the Huawei Vitria for 155 dollars, which is a really high price for a device this level. No matter if you need a device for playing games or will use it as a social phone, this phone is a great option for you.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Blue)
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Product code: | H882L |
| Dimensions: | 4.99 x 2.51 x 0.46 inchesMetric12.67 x 6.38 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Pro Plus MSM8930 |
| Processor: | Krait (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (533 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1750 mAh |
| Stand-by Time: | 380 hours |
| Talk Time: | 11 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.