Karbonn A90 is a low-end cellphone, equipped with a fast processor running at 1 gigahertz, a medium sized 4" touch-screen and a 5 megapixels back side camera. We will get a better idea about this phone's pros when we get into deeper details.
This phone is only 0" long, but it is able to fit a a 4 inches screen. Karbonn is offering this phone in 2 color options, black and white.
Karbonn equipped the Karbonn A90 with a interesting 4" screen, and a resolution of 800 x 480 , making everything look great. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
Karbonn equipped this phone with a good performance processor clocking at 1 gigahertz and 512 MB of RAM.
The Karbonn A90 offers 3G connectivity, using EDGE technologies. The Karbonn A90 uses two SIM cards so it's able to use two different phone lines.
This cellphone only features a 5 megapixels back side camera. The camera also includes flash.
This cellphone also features a couple of nice characteristics as GPS Geolocation and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor and Proximity Sensor.
The Karbonn A90 packs a medium capacity 1400 mAh removable battery providing this phone with a quite short battery duration. This phone has an aproximate stand by time of 200 hours and a talk time of 3.5 hours.
This device is very expensive considering it costs $ 155, and many similar cellphones can be found for much less money.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 3.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.