Karbonn S2 Titanium is a little outdated Android cellphone, coming with a powerful Quad-Core processor clocking at 1200 megahertz, a good size 5" multi-touch display, an 8 MP back-facing camera and a 2 mega-pixels front side camera. Let's take a better sight of what this phone has to offer.
Karbonn decided to power this cellphone with a fast Quad-Core CPU clocking at 1200 megahertz with 512 MB RAM. The Karbonn S2 Titanium counts with a 4 GB internal memory, a moderate quantity that should be adequate for most users knowing that this device also has an SD memory slot to store songs, photographs and videos and even some apps and games that can be installed in the external memory.
It seems like Karbonn forgot about optimizing the weight in this 6.56 oz device. This cellphone has an inspired design, with a thickness of just 0.39". The Karbonn S2 Titanium only has 5.71" long, but it manages to hold a 5" display. Karbonn made this cellphone in two color options, black and white.
This device is equipped with two cameras, an 8 megapixels back camera and a 2 megapixels front side camera. To complete the camera, it also features auto-focus and flash.
Karbonn designed the Karbonn S2 Titanium with a good 5-inches display, and a resolution of 854 x 480 , providing this phone with a nice graphical experience.
This cellphone provides Wi-Fi capability (but it can't share it with other devices acting as a hotspot) and 3G connectivity, using EDGE technologies. This device supports dual SIM to be able to to use 2 different carriers or phone numbers in the same device.
This phone features a 2100 mAh long lasting removable battery, which isn't too much for a device like this. Karbonn afirms this phone has a stand by time of 250 hs and a talk time of 6 hours.
The Karbonn S2 Titanium also features some interesting characteristics like Bluetooth, GPS Localization and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device is being sold for around 155 dollars, which is not a good offer for comparing with other similar cellphones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.71 x 2.91 x 0.39 inchesMetric14.5 x 7.39 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 6.56 ouncesMetric185.97 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.