Karbonn Smart A12 Star is a mid-end cellphone, provisioned with a 4-inches multi touch capacitive screen, a powerful 1.2 gigahertz Dual-Core CPU, a 5 mega-pixels back facing camera and a 0.3 MP front-facing camera.
Karbonn decided to build this device with a great performance 1200 MHz Dual-Core processor and 512 MB of RAM memory. This phone counts with a 4 GB internal storage, an average amount that should be enough having that this cellphone also has a slot for external memory cards .
It seems like Karbonn forgot about weight optimization in this 4.59 ounces device. This phone is slim and practical, although it's not close to being one of the thinnest devices nowadays, with a thickness of 0.4". Karbonn just offers this cellphone in black color.
This phone is equipped with a good looking 800 x 480 4" screen, which makes it hard to distinguish the pixels that compose the screen. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone features two cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 megapixels front camera. To complete the camera, it also features geo tagging and flash.
The Karbonn Smart A12 Star comes with a mid sized 1400 mAh Li-Ion replaceable battery that can keep this cellphone running for many hours, although you will probably need to charge it after some moderate use.
This phone counts with Wi-Fi capability (which it can provide to other devices as a mobile hotspot) and the fastest 3G internet connection, using HSPA and EDGE technologies. This phone comes with 2 SIM cards so it's able to work with two different phone lines or carriers.
The Karbonn Smart A12 Star also features some useful features such as Bluetooth (for communication with other bluetooth cellphones and accessories), GPS Navigation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Karbonn sells this cellphone for $ 249, which is high for comparing with similar cellphones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 4.89 x 2.53 x 0.40 inchesMetric12.42 x 6.43 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.