Karbonn Sparkle V is a decent Android phone, packing a 4.5-inches multi-touch display, a high performance 1.3 GHz Quad-Core CPU, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 2 MP front-facing camera.
Karbonn is offering this device in color red. Being just 0.36 inches thick,this device is incredibly slim and good-looking. Whereas this phone is only 5.2 inches long and 2.64 inches wide, it manages to pack a 4.5 inches screen. Karbonn did a great job making this cellphone weight only 3.77 ounces.
Karbonn decided to equip this phone with a very fast 1.3 GHz Quad-Core processor, included in the MediaTek MT6582 chip and only 1 GB RAM memory which is a bit low for a cellphone this powerful. Graphic intensive applications usually eats a lot of CPU time, so this phone also has an ARM Mali-400 MP2 GPU ticking at 416 megahertz to improve overall performance. This cellphone has a 4 GB internal storage, a common amount that should be adequate for most users considering this cellphone also has a slot for an external memory card .
This cellphone is equipped with a good looking 854 x 480 4.5" display, which makes all pictures and movies look vivid. This display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 2 MP front-facing camera. It also captures videos in 1280x720 (HD). In addition, the camera has some good features: auto-focus, flash, face detection shooting and geo tagging.
This cellphone packs a mid sized 1700 mAh Li-Ion battery that can keep this cellphone running for some hours, although you will need to charge it after some moderate use. This cellphone has a reported stand by time of 160 hours and a talk time of 8 hs according to Karbonn.
This cellphone has wi-fi connectivity (which can be provided to other devices acting as a router) and 3G fast internet connection, over HSPA and EDGE technologies. This phone has 2 SIM cards so it's able to use two different carriers or phone lines.
This device also comes with a couple cool features such as Bluetooth, GPS Geolocation and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device is really overvalued considering it costs 249 dollars, and many similar cellphones cost much less than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.4.4 |
| Also Known As: | Karbonn Android One Sparkle V Blue |
| Dimensions: | 5.20 x 2.64 x 0.36 inchesMetric13.21 x 6.71 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 3.77 ouncesMetric106.88 gImperial |
| Colors: | Red |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Stand-by Time: | 160 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.