Karbonn Titanium Octane Plus is a mid-level device, coming with a high performance 1.7 gigahertz Octa-Core processor, a pretty large 5-inches multi touch screen, and two cameras, a 16 megapixels back camera and an 8 mega-pixels front facing camera.
This cellphone feels much lighter than what one would expect from a cellphone like this. Karbonn sells this phone in black and white. This cellphone is a compact phone, taking into consideration it presents a 5 inches screen and it has just 5.8 inches long. This cellphone is incredibly slim, being just 0.3 inches thick.
Karbonn equipped this phone with a MediaTek MT6592 system chip, holding a high-tech Octa-Core processing unit running at 1700 MHz and a huge 2 GB RAM. Graphic intensive games and applications generally eats lots of processing power, so this cellphone has a 700 megahertz ARM Mali-450 MP4 GPU to take care of them, leaving the processor free for other tasks. A good point of the Karbonn Titanium Octane Plus is its 16 GB quite large internal storage and an external memory card slot, enough to install hundreds of applications and games without worrying about space.
This phone features two cameras, a 16 mega-pixels back camera and an 8 megapixels front side camera. To complete the camera, it also includes some good features: auto-focus, flash, face detection shooting, smile detection shooting and geo tagging.
The Karbonn Titanium Octane Plus has a gorgeous 1920 x 1080 (Full HD) 5-inches screen, which makes all images and videos look absolutely great. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The Karbonn Titanium Octane Plus features a mid sized 2000 mAh Li-Ion replaceable battery, which is not really enough for a thirsty cellphone like this.
This device features WiFi connectivity (but it can't provide it to other devices around, as a mobile mobile hotspot), HSPA+ 4G connection type, which is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and the fastest 3G connectivity, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Karbonn Titanium Octane Plus comes with two SIM cards to be able to to work with 2 different phone lines.
This cellphone also includes a couple interesting features such as Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Localization, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is priced 249 dollars, a really high price for a phone this level. No matter whether you will use it as a gamer cellphone or want a device mostly for internet broswing and social networks, you will probably love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.80 x 2.86 x 0.30 inchesMetric14.73 x 7.26 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6592 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Octa-Core 1700 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-450 MP4 (700 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.