Kyocera Hydro Edge is a decently made cellphone, including a great performance 1000 MHz Dual-Core processor, a 5 mega-pixels back camera and a 4 inches multi touch screen.
Kyocera just offers this cellphone in black color. This device is just 0.39 inches thick, taking it to the thinnest cellphone's category. It appears that Kyocera forgot about weight optimization in this 4.5 ounces phone.
This phone includes a good looking 4" screen with a 800 x 480 resolution, which makes all photos and videos look great. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
Kyocera decided to power this cellphone using a fast Dual-Core processor speeding at 1000 megahertz, bundled in the Qualcomm Snapdragon chip with 1 GB RAM memory.
The Kyocera Hydro Edge offers WiFi connectivity (which it can share with other devices around, acting as a wireless modem or router). The Kyocera Hydro Edge doesn't have a sim card, because it isn't a GSM phone and it works in CDMA carriers.
This device has only a 5 megapixels back side camera. Additionally, the camera features a couple of useful features: flash, face detection shooting, fast burst mode, HDR mode and smile detection shooting.
The Kyocera Hydro Edge features a 1600 mAh medium Li-Ion removable battery that can keep it running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage.
This cellphone also includes a couple of nice features like Bluetooth (for communication with other bluetooth devices and accessories) and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is not very cheap considering it is sold for $ 249, while other similar phones are offerred way cheaper than that.
Kyocera FK-3PC BK 3Piece Advanced ceramic Revolution Series Knife Set, Blade Sizes: 5.5", 4.5", 3", Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Kyocera |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Product code: | C5215 |
| Dimensions: | 4.90 x 2.50 x 0.39 inchesMetric12.45 x 6.35 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.50 ouncesMetric127.57 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1600 mAh |
| Talk Time: | 13 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Face Detection Shooting, Fast Burst Mode, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.