Lenovo Vibe X is a good quality Android phone, having a big 5-inches screen, an extremely powerful Quad-Core processor speeding at 1500 megahertz, and 2 cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 megapixels front facing camera.
This cellphone is for sale in gray color. Lenovo did a very good job making this cellphone weight only 4.27 oz. This phone is a very compact device, taking into consideration it packs a 5 inches screen and it has just 5.67" long and 2.91 inches wide. This device is very thin, with a thickness of just 0.27". Talking about its construction quality, this cellphone is majorly made with Polycarbonate.
This device ships with an extremely fast 1.5 GHz Quad-Core CPU, included in the MediaTek MT6589T system chip and a great 2 GB RAM. Graphic intensive tasks generally eats a lot of processing time, so this device counts with an additional PowerVR SGX544 graphics processing unit clocking at 384 megahertz to help handle those graphic tasks. This cellphone counts with a quite large 16 GB internal storage memory and although it doesn't count with an external memory card slot, it is enough to store a couple hundred apps and games, but it probably wouldn't be suitable if you are planning to install a couple of the heaviest games currently available.
The Lenovo Vibe X has two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 megapixels front camera. The Lenovo Vibe X can also shoot 1920x1080 Full HD videos at 30 fps. This camera also has a few useful features: flash, geo tagging and auto-focus.
Lenovo equipped this phone with an absolutely amazing 5-inches screen, and a 1920 x 1080 (Full HD) resolution, which makes all images and videos look amazing. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Lenovo Vibe X features wifi capability (and it can be shared with other devices acting as a modem) and the fastest 3G connectivity, supported by HSPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone works with a Micro SIM card for GSM carriers.
The Lenovo Vibe X also features some interesting characteristics as Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories), GPS (Global Positioning System) and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Lenovo offers this phone for 130 dollars, which is not very cheap for this type of cellphone. If you want this phone mostly for social networks and internet browsing or will use it as a gaming cellphone, this cellphone is definitely the correct choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Also Known As: | Lenovo IdeaPhone |
| Product code: | S960 |
| Dimensions: | 5.67 x 2.91 x 0.27 inchesMetric14.4 x 7.39 x 0.69 cmImperial |
| Weight: | 4.27 ouncesMetric121.05 gImperial |
| Colors: | Gray |
| Materials: | Polycarbonate |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 130.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6589T |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX544 (384 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.