LG A290 is a low-end phone, packing a small 2.2-inches display and a 1.3 megapixels back side camera.
LG made a very nice job making this phone weight just 3.14 ounces. This cellphone is 4.47" long, it just holds a much smaller 2.2 inches display. This cellphone is a little thick compared to current cellphones, being as thick as 0.51 inches.
LG designed this device with a poor 2.2" display, and a resolution of 220 x 176 , making it have a poor level graphical experience.
This cellphone is only equipped with a 1.3 mega-pixels back facing camera.
This cellphone counts with a 1500 mAh medium Li-Ion battery providing the LG A290 with a quite short battery duration. According to LG, this cellphone has a reported 350 hours stand by time and a 15 hs talk time.
This device has two SIM cards so it is able to use two different carriers or phone numbers in the same cellphone.
The LG A290 is very expensive considering it is priced $ 99, and some similar devices are sold for much less than that.
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.47 x 2.01 x 0.51 inchesMetric11.35 x 5.11 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 3.14 ouncesMetric89.02 gImperial |
| Price: | $ 99.00 |
Display | |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 128 pixels per inchMetric50.39 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | MTK6253 (Single-Core 104 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 15 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.