LG Aspire is a low level phone, counting with a fast 480 megahertz CPU, a 3.2-inches capacitive display and a 2 MP back side camera. We will get a better idea about this phone's advantages when we get into more details.
LG decided to equip this cellphone using a Qualcomm QSC 6155 chip, which holds a powerful CPU speeding at 480 MHz with 512 MB of RAM.
It appears that LG forgot about weight optimization in this 3.8 ounces phone. This cellphone is only for sale in white color.
This device has only a 2 mega-pixels back side camera. It also films videos in QVGA 320x240.
The LG Aspire has a poor 3.2-inches screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes all pictures and movies look like low resolution media. Its screen uses TFT capacitive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This cellphone offers WiFi connection (although it can't share it with other devices around, acting as a router). This phone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM services and it works with CDMA carriers.
This phone packs a 1540 mAh medium replaceable battery, which is not really enough for a demanding cellphone like this.
The LG Aspire also features a couple cool characteristics such as Bluetooth and GPS Localization, and Proximity Sensor.
LG offers the LG Aspire for $ 249, which is a very high price for comparing with similar devices.
Accessory High Quility 2550mAh Virgin Mobile LG Aspire LN280 Battery + Folding Bracket Shipping from USA
Shop now
LG Gram 16Z90P Laptop 16" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Silver
Shop now
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Product code: | LN280 |
| Dimensions: | 4.08 x 2.47 x 0.47 inchesMetric10.36 x 6.27 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 3.80 ouncesMetric107.73 gImperial |
| Colors: | White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 125 pixels per inchMetric49.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm QSC 6155 |
| Processor: | Single-Core 480 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1540 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.