LG Beacon is a modest phone, which counts with a 1.3 MP back-facing camera and a compact 2.8" touch-screen.
The LG Beacon has a poor 92,16 MB internal storage memory, which might be adequate for basic users having that this cellphone also has an external memory slot to store songs, photographs and videos and even some apps that allow external memory installation.
The LG Beacon is for sale in color red. Apparently LG decided not to care about this device weight at all, releasing a 4.37 oz heavyweight product. This cellphone isn't really a compact cellphone, taking into consideration it is 4.05" long,but it only packs a 2.8" display. This phone is quite thick compared to current phones, with a thickness of 0.65 inches.
This cellphone is only equipped with a 1.3 megapixels back side camera.
LG packed this phone with a nice 2.8" screen, and a resolution of 400 x 240 , which makes everything look quite vivid. Its screen uses TFT yes technology, but it can't detect multi touch gestures.
This phone uses a small 1000 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this cellphone a poor battery life. LG reports a 6 hs talk time and a 480 hs stand by time for this cellphone.
The LG Beacon doesn't have a SIM card, because it's not a GSM cellphone and it works with CDMA carriers.
LG sells the LG Beacon for $ 130, which is a very high price for this kind of device.
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Product code: | MN270 |
| Dimensions: | 4.05 x 2.08 x 0.65 inchesMetric10.29 x 5.28 x 1.65 cmImperial |
| Weight: | 4.37 ouncesMetric123.89 gImperial |
| Colors: | Red |
| Price: | $ 130.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Internal Memory: | 92,16 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 480 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.