LG C100 is a low end phone, provisioned with a small sized 2.2 inches screen, a 1.3 megapixels back camera and a good processing unit speeding at MHz. We will get a better understanding of this cellphone's features when we get into more details.
LG ships this cellphone with a powerful processor clocking at megahertz with as little as 16 MB RAM memory.
LG did an excellent job making this cellphone weight just 3.32 oz. This cellphone is a little thick compared to today's devices, with a thickness of 0.51". While this phone has 4.51 inches long and 2.35" wide, it only holds a much smaller 2.2 inches display.
LG designed this phone with a low level 2.2-inches display, and a 220 x 176 resolution, which makes all pictures and videos look like low resolution media.
This device includes 3G connection type, over EDGE technologies. The LG C100 works with a SIM card for GSM carriers.
The LG C100 only has a 1.3 mega-pixels back side camera.
The LG C100 comes with a mediocre 950 mAh Li-Ion battery, which is quite poor for a demanding phone like this. According to LG, this cellphone has an estimated stand by time of 600 hs and a talk time of 9 hs.
This device is not cheap at all considering it costs $ 79, and many similar cellphones can be found for much less money.
LG Wink C100 Quad-band Cell Phone - Unlocked - Black - International Version No Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Also Known As: | LG Nelson, LG Wink |
| Product code: | C100, 500G |
| Dimensions: | 4.51 x 2.35 x 0.51 inchesMetric11.46 x 5.97 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 3.32 ouncesMetric94.12 gImperial |
| Price: | $ 79.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 128 pixels per inchMetric50.39 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 16 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 4 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.