LG Chocolate Touch VX8575 is a modest phone, packing a 3.2 mega-pixels back facing camera and a 3 inches resistive screen.
LG didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.23 ounces phone. While this phone is as big as 4.3" long and 2.2" wide, it only packs a smaller 3 inches screen.
This cellphone comes with a 1 GB internal memory, a poor amount that may be enough for basic users considering that it also has an external memory slot to store songs, photos and videos.
This cellphone is equipped with a good level 3" display with a 400 x 240 resolution, which makes all pictures and movies look nice. Its display uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
The LG Chocolate Touch VX8575 doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM enabled cellphone and it works with CDMA networks.
This cellphone only has a 3.2 MP back facing camera.
This cellphone also comes with some useful characteristics such as Bluetooth (allows communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS Geolocation and FM Radio, and some sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
This phone counts with a poor 1000 mAh Li-Ion replaceable battery providing the LG Chocolate Touch VX8575 with a quite short battery life. LG reports a 5.1 hours talk time and a 470 hs stand by time for this cellphone.
LG offers this phone for 100 dollars, which is a very high price for comparing with similar phones.
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
LG LGIP-520B Lithium Ion Cell Phone Battery - Proprietary - Lithium Ion (Li-Ion) - 1000mAh - 3.7V DC - Non-Retail Packaging
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Product code: | VX8575 |
| Dimensions: | 4.30 x 2.20 x 0.47 inchesMetric10.92 x 5.59 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Price: | $ 100.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Internal Memory: | 1 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 470 hours |
| Talk Time: | 5.1 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.