LG GT400 is a modest cellphone, equipped with a 5 mega-pixels back camera and a small 3 inches touch-screen. But let's get into some more details.
Though this cellphone is quite slim it's not as thin as many other cellphones nowadays, with a thickness of 0.46 inches. This cellphone is 4.21" long and 2.15" wide, it just packs a smaller 3" screen. This time, it seems like LG didn't care so much about the weight in this 3.35 ounces device.
This phone counts with a 102,4 MB internal storage, a mediocre amount that might be adequate for some users considering this device also has an SD card slot to store songs, photos and videos and even some apps that can be installed in the external memory.
This device has only a 5 mega-pixels back-facing camera. It also shoots videos in QVGA 320x240.
This cellphone includes a good 3-inches display with a 400 x 240 resolution, which makes everything look quite nice. This display uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
This phone comes with a mediocre 1000 mAh Li-Ion replaceable battery providing this device with a below average battery life. LG informs a 350 hours stand by time and a 3.5 hs talk time for this device.
This phone provides fast 3G data connection, over HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The LG GT400 works with a SIM card for GSM services.
This phone also comes with a couple of cool features like Bluetooth and Radio, and Accelerometer.
LG is selling this device for $ 79, which is not a good offer for comparing with other similar devices.
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Also Known As: | LG Viewty Smile |
| Dimensions: | 4.21 x 2.15 x 0.46 inchesMetric10.69 x 5.46 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 3.35 ouncesMetric94.97 gImperial |
| Price: | $ 79.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Internal Memory: | 102,4 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 3.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.